Vínna pivnica Kyseľ

Vínna pivnica Kyseľ

Rodinná pivnica Kyseľ sa nachádza v časti Pukanca medzi ľochmi, v hornej časti na kopci Vajrab. Pivnica vznikla, ako aj okolité ľochy (ľoche), je ich niečo viac ako 160, v dobe keď končila banská činnosť v Pukanci a baníci postupne prichádzali o prácu. Presný vek našich pivníc nie je zaznamenaný, ale odhaduje sa, že boli kopané pred možno aj 300 až 500 rokmi.

Pivnica pozostáva z niekoľkých chodieb a je vykopaná do zvetraného andezitu. Jej dĺžka a hĺbka ju predurčovali na uskladňovanie dopestovaného vína, zeleniny, či ovocia. Je tu stabilná celoročná teplota okolo 10 stupňov Celzia. Naša rodina odkúpila pivnicu v osemdesiatych rokoch od bývalého richtára Jána Klinku.

V roku 1986 naša rodina pestovala hlavne odrody Frankovka modrá, Pesecká leánka, Bratislavská leánka, Iršay Oliver a samorodé Othello. Obhospodarovali sme rodinné vinohrady v okolitých obciach Devičany a Drženice. V posledných rokoch sme sa zamerali na lokalitu v Pukanci – na kopci Vajrab, ktorý je špecifický svojím zložením pôdy, nadmorskou výškou a juhovýchodnou orientáciou svahov. Výborne sa tu darí odrodám ako Rizling vlašský a Pesecká leánka.

Kontakt

vytvoril: Branislav Ballon